Wybór akumulatora

Urządzeniem bez którego nie możliwa była by praca wielu urządzeń elektronicznych i nie tylko jest akumulator. Akumulatory to urządzenia, które dostarczają energii elektrycznej do wielu urządzeń. Jednym z najpopularniejszych konstrukcji, w których możemy spotkać akumulator jest samochód. W naszych samochodach akumulator dostarcza energii dla samochodów, która to jest potrzebna do rozruchu samochodu. Prąd płynący z naładowanego akumulatora zapewnia możliwość odpalenia pojazdu, oraz dostarcza prądu niezbędnego do działania takich urządzeń znajdujących się w pojazdach, jak radio, światła we wnętrzu pojazdu, jak i na zewnątrz (światła oświetlające drogę) i wszystkie inne elektryczne urządzenia znajdujące się w naszych pojazdach.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów akumulatorów. Te spotykane w samochodach to najczęściej akumulatory kwasowo-ołowiowe. Posiadają one dwie dwa ogniwa, do których są przyłączane klemy. Budowa takiego rodzaju akumulatora jest taka, że składa się on z ogniw galwanicznych, które są zbudowane z elektrod ołowiowych i elektrod tlenku ołowiu IV, oraz około trzydziestu siedmiu procent roztworu wodnego kwasu siarkowego (VI), spełniającego funkcję elektrolitu. Taki typowy akumulator ołowiowo – kwasowy posiada sześć ogniw ołowiowo-kwasowych połączonych szeregowo. Każde ogniwo generuje siłę elektromotoryczną równą 2,1 Volta, przypadające na każde ogniwo. Każde poje dyńcze ogniwo składa się z anody, katody, oraz z elektrolitu.

Akumulatory muszą być co pewien czas ładowane, gdyż po określonym czasie pracy akumulatory się rozładowują. Do ładowania akumulatorów służą urządzenia o nazwie prostowniki. Czas ładowania samochodowego akumulatora jest dość długi. Akumulator pracując – a więc kiedy prąd jest generowany przez akumulator i doprowadzany do urządzenia – to przepuszcza prąd w przeciwnym kierunku niż ma to miejsce, kiedy akumulator jest ładowany – prąd jest dostarczany do akumulatora od urządzenia zewnętrznego. To tylko niektóre wymienione akumulatory. Na rynku jest dostępnych jeszcze wiele innych akumulatorów, w które możemy się zaopatrzyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *