Opony całoroczne

Kierowcy są zobowiązani do zaopatrywania swoich samochodów w opony do jazdy po różnych nawierzchniach. Opony na których jeździmy powinny być w stanie nadającym się do bezpiecznej jazdy po drogach. Na rynku ogumienia samochodowego dostępne są opony różnych firm, do jazdy w sezonie letnim, w sezonie zimowym, oraz opony uniwersalne, czy całoroczne. Opony uniwersalne są przystosowane do jazdy w teoretycznie każdych warunkach, w zimie jak i w słoneczne dni. Jednak z pewnością nie jest to do końca tak. Opony całoroczne muszą być o mniejszej wytrzymałości niż typowo sezonowe.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Przypuszcza się także, że wielosezonówki mogą być mniej przyczepne w ekstremalnych warunkach na jezdni. Czy zatem warto decydować się na zakup opon całorocznych? To bardzo trudna decyzja. Generalnie opony całoroczne były stosowane jedynie w państwach za oceanem, jednak może się to w najbliższym czasie zmienić. Z jednej strony posiadanie opon całorocznych niesie ze sobą ten komfort, że o wymianie opon myślimy wówczas, gdy będą one w niedostatecznym stanie do używania, nie musimy natomiast co sezon zmieniać rodzaju opon. Jednak patrząc z perspektywy bezpiecznej jazdy, to wydaje się, że lepiej jest pozostać przy jeżdżeniu na sezonowych oponach, gdyż te mogą zapewnić nam większe bezpieczeństwo. W Polsce wielu z kierowców nie może się do końca przekonać do jeżdżenia swoimi pojazdami na oponach, które są przeznaczenia całorocznego.

Większość decyduje się na tradycyjne, sezonowe opony, które należy wraz z nastaniem danej pory wymieniać. Opony najlepiej jest wymieniać u fachowców, czyli w specjalistycznych wulkanizacjach. Wymiana opon może nie być dość tanim przedsięwzięciem, jednak mamy wówczas pewność, że będziemy mogli bezpiecznie poruszać się naszym autem. Póki co, wciąż górują opony sezonowe nad oponami o całorocznym przeznaczeniu. Być może niedługo się to zmieni, jednak to jest sprawa przyszłościowa. Aby się tak stało z pewnością konstruktorzy powinni zadbać o poprawienie właściwości opon całorocznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *