Opony letnie

Polscy kierowcy posiadając swoje samochody muszą pamiętać o tym, że oprócz tylko cieszenia się z jazdy autem, podróżowania ważne jest zadbanie o to, aby nasz samochód był odpowiednio do drogi przygotowany. Ważne w samochodach są opony. W polskim klimacie, który jest zmienny, mamy aż cztery pory roku, konieczna jest wymiana rodzajów opon w samochodach przynajmniej swa razy w ciągu roku. W przypadku wymiany opon z zimowych na letnie dobrze jest, abyśmy przy zdejmowaniu opon zimowych sprawdzili stan ich bieżnika. Kontrola ta jest zalecana, bowiem może się okazać, iż na tych oponach, na których jeździliśmy całą zimę bieżnik jest już zużyty i nie warto jest tego ogumienia dalej przechowywać, lecz należy je wyrzucić.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

Natomiast po zamontowaniu w samochodzie opon letnich pamiętajmy, aby sprawdzić poziom ciśnienia w tym ogumieniu i w razie potrzeby uzupełnić zbyt niskie ciśnienie w kołach. Jeśli zdjęte zimowki są w dobrym stanie, to pamiętajmy, aby warunki panujące w pomieszczeniu, w którym je przechowujemy były odpowiednio, tak, aby w kolejnym sezonie zimowym nadawały się one do ponownego założenia. Musimy wyposażać nasze samochody w opony letnie latem, oraz zimowe zimą. W porach wiosennych oraz jesiennych najlepiej jest poruszać się na oponach zimowych, bowiem często w tych porach mogą występować dni typowo zimowe. Czym różnią się opony letnie od zimowych? Wieloma rzeczami. Różnią się składnikami używanymi do produkcji opon.

Letnie opony są wykonywane ze specjalnej mieszanki kauczuku i sadzy. Natomiast opony zimowe są produkowane z mieszanki kauczuku i krzemu. Dlaczego wykorzystywane są różne składniki? Otóż, w przypadku opon letnich opony są przeznaczone do jazdy w temperaturach powyżej siedmiu stopni Celsjusza. Wówczas ich właściwości takie jak przyczepność, droga hamowania są najefektywniejsze. Poniżej tych temperatur stosuje się opony zimowe, które swoimi właściwościami sprawiają, że jazda w warunkach zimowych jest bezpieczna. Na rynku możemy także dostać opony uniwersalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *